Modular

Info & credits

rok: 2020
Místo: Praha
Klient: Soukromý investor
Spolupráce na realizaci: Honza Kocourek, Jakub Sedmihradský
Fotograf: Ondřej Moudrý
Obraz v omítce: Lu Jindrák Skřivánková

Rozlehlá terasa je multifunkčním exteriérovým prostorem, který příjemně rozšiřuje prostor samotného bytu. Propojení bytu s terasou je ve dvou místech – výrazné a nejvíce využívané je napojení na obývací pokoj. Toto propojení je nejenom funkční, ale i optické. Z toho důvodu je zde nejvíce zeleně, navíc spojené s uměleckými prvky, které dodávají pocit rozšířeného interiéru. Zdi v pozadí dominuje abstraktní obraz – pohledová dominanta terasy.

Zelené zákoutí u obrazu

Povrchem zákoutí je mírně zvlněný zelený koberec s rozchodníky, tymiány či hvozdíky, ve vyšších místech i s okrasnými travinami typu kavyl péřovitý nebo pěchava vápnomilná. Ve vyvýšených místech jsou zároveň částečně ukryty nádoby s vícekmennými soliterami.

Rozšířený interiér

Terasa reaguje svým uspořádáním na interiér. Na obývací pokoj navazuje ve stejné linii i venkovní sezení s rohovou lavicí a nízkým konferenčním stolkem.

Ostrůvek

V zadní polovině terasy je vytvořen zelený ostrůvek s nášlapy, tak aby se dalo dojít k zábradlí nebo využít třeba pro lehátko.

Jedna terasa, mnoho způsobů využití

Na okno do kuchyně navazuje podlouhlá nádoba s bylinkami a jídelní stůl s židlemi. V západní části terasy je umístěna vířivka, nad kterou se pne ovíjivá liána po nerezových lankách natažených mezi balkónem a zábradlím. Nejvzdálenější kout je určen ke grilování. Místo počítá s grilem a odkládacím stolkem. Poslední část terasy tvoří malý kout při západní stěně domu. Ten je využit jako úložný prostor pro vybraný mobiliář terasy – jídelní stůl či gril. Úložný prostor je pojednán formou kovové skříně kotvené do zdi samotného domu.

Výhledy - nepopřeny

Zeleň se směrem do terasy rozšiřuje v podobě zeleného pásu podél zábradlí.

Výhledy - podpořeny

Výraznou hodnotou terasy je široký panoramatický výhled na město. Návrh si kladl za cíl tento výhled zachovat, terasu rozčlenit dle způsobu využití, zakomponovat zeleň tak, aby výhledy na město a protější zelené stráně dokreslovala, některá místa lehce pohledově odcloňovala a vytvořila příjemnou atmosféru pobývání v zeleni.
zpět nahoru
sport, hudba, příroda

Info & credits:

Jureček, Rokytka, moře. Hlavním prvkem je vodní linie pramenící u domu a stékající zpět k potoku. Ta je zaříznutá ve zvlněném terénu, který asociuje zvlněný břeh. Linie tak propojuje dům se spodní terasou v pomyslném vyschlém řečišti u obrazu nekonečného koloběhu vody. Suchá větev je rukou času.